Fizioterapeits ir starpdisciplināras komandas dalībnieks un ciešā sadarbībā ar ārstējošo ārstu un citiem speciālistiem,  pacientu un viņa tuviniekiem, veic  pacienta ārstēšanu vai rehabilitāciju, izmantojot fizioterapijas metodes.

Rīgas 1.slimnīcas Rehabilitācijas klīnikas fizioterapeiti darbā ar pacientu pielieto modernu specializēto aprīkojumu, tai skaitā robotizētas iekārtas.

Jauno telpu un aprīkojuma izmantošana paplašina bērnu un pieaugušo rehabilitācijas iespējas. Ļauj labāk izvērtēt un piemeklēt tehnoloģiju, kas sekmē pacienta zaudēto prasmju atgūšanu, t.i., sāpju, traumu, ar novecošanu saistītu, muskuloskeletālo vai neiroloģisku saslimšanu izraisīto funkcionālo traucējumu mazināšanu.

Pamatmetode fizioterapijā ir  kustība, kura pielāgota un mērķēta tieši uz problēmu. 

Fizioterapeits ar noteiktiem vingrojumiem noteiktās pozās un tempā, izmantojot smaguma spēku vai izslēdzot gravitācijas ietekmi uz kustību, arī ar dažādām papildu tehnikām – izmantojot pretestību, inerci, refleksus un pat dažādas elpošanas tehnikas, spēj precīzi sasniegt izvirzītos mērķus:

  • mazināt sāpes, 
  • atjaunot locītavu kustības, 
  • muskuļu garumu, spēku, tonusu, 
  • ķermeņa un locītavu stabilitāti, 
  • uzlabot vielmaiņas procesus audos, 
  • atjaunot zaudēto ķermeņa funkciju un nostiprināt ārstēšanas rezultātus. 

Fizioterapeitam kā sertificētam speciālistam jāpārvalda arī fizikālās terapijas procedūras, siltuma un aukstuma terapija, masāžas tehnikas, manuālās terapijas elementi, stiepšana,  teipošana, kā arī šauri specifiskas, speciāli apgūstamas metodes, piemēram, stājas un gaitas analīze, antigravitācijas terapija, robotizētas iekārtas, pasīvo kustību terapija, Bobata terapija, slinga jeb saišu terapija un citas, piedāvājot nodarbības individuāli un grupās.

Svarīgs uzdevums ir kontraktūru jeb nekustīgu locītavu veidošanās profilakse, ko fizioterapeits nodrošina, pasīvi izkustinot locītavas arī pacientiem, kas paši aktīvas kustības veikt nespēj. Ceļa, gūžas un potītes locītavu ērtai, pakāpeniskai un efektīvai kustīguma atjaunošanas veicināšanai klīnikas speciālisti izmanto nepārtrauktas pasīvās kustības CPM (Continuous Passive Motion) simulatoru. Fisiotek 3000 lietošanas mērķis ir locītavu rehabilitācija pēc traumām vai ķirurģiskas iejaukšanās.

Ļoti būtiska loma fizioterapeita darbam ir pacienta vertikalizācijas procesā, kas pēc ilgstošas gulēšanas var radīt dažāda veida riskus un komplikācijas. Pacientiem ar līdzsvara un koordinācijas traucējumiem, fizioterapeiti pielieto specializēto aprīkojumu, iekārtas, kas ļauj droši piecelties no ratiņkrēsla atkarībā no lietotāja situācijas ar vai bez citu personu palīdzības. THERA-Trainer balo ir terapijas ierīce drošai un dinamiskai līdzsvara vingrināšanai.

Laba fizioterapeita izmantoto metožu klāsts pacientu ārstēšanā ir gana iespaidīgs gan satura, gan efektivitātes ziņā. 

Rehabilitācijas klīnikas fizioterapeiti darbā ar pacientiem izmanto modernu specializēto aprīkojumu, tai skaitā: 

  • robotizētas iekārtas

Ar mērķi  uzlabot pacienta līdzsvaru, koordināciju, izturību un stāju, intensīvi atkārtojot normālu visas kājas – gūžas, ceļa un potītes – kustību, lai reproducētu savstarpēju, sinhronizētu dabisko gaitas modeli, tiek izmantoti robotizēti trenažieri Alter G un ReoAmbulator.

Luna EMG ir rehabilitācijas robots, kas izstrādāts neiroloģiskiem un ortopēdiskiem pacientiem. Luna EMG ir vienīgā ierīce pasaulē, kas apvieno izokinētisko un reaktīvo elektromiogrāfiju(EMG) smadzeņu sensomotorās garozas treniņiem. 

AMADEO ir vismodernākā, klīniski pārbaudītā robotizētā plaukstas un pirkstu terapijas ierīce pasaulē. Tas ir mūsdienīgs robotizēts trenažieris sīkās motorikas attīstīšanai augšējās ekstremitātēs – plaukstas un pirkstu locītavās, ko izmanto neirorehabilitācijā un traumatoloģijā. Ar to ir iespējams veikt efektīvu treniņu pat ļoti agrīnā rehabilitācijas posmā (tikko pēc insulta pie neesošām vai pie vis-minimālākajām funkcijām), kā arī dokumentēt terapijas progresu. 

  • datorizētas programmas

Šobrīd Rehabilitācijas klīnikas speciālistu rīcībā ir datorizēta programma RehaCom, kas ir biežāk izmantotā metode Eiropā kognitīvo funkciju trenēšanai. 

RehaCom ir uz pierādījumiem balstīta, klīniski apstiprināta un droša metode uztveres-izziņas spēju novērtēšanai un uzlabošanai.

Programmatūra tiek rekomendēta: pacientiem pēc pārciesta insulta, galvas smadzeņu bojājuma, kā arī demences, Alcheimera slimības un depresijas gadījumā, ja novērojami kognitīvi traucējumi, kas raksturojas ar atmiņas, koncentrēšanās spēju, spriešanas, problēmu risināšanas un redzes lauka traucējumiem.

RehaCom arī tiek rekomendēta arī bērniem no 6 gadu vecuma uzmanības deficīta un hiperaktivitātes gadījumā, lai uzlabotu koncentrēšanās spējas, reakcijas ātrumu, atmiņu,plānošanas, organizēšanas un problēmu risināšanas spējas.

  • kinezioloģijas atziņas

Kinezioloģija ir zinātnes nozare, kas pēta kustību mehāniku, fizioloģiju un kustību vadības psiholoģiju. Teorētiskās zināšanas kinezioloģijā ļauj attīstīt paņēmienus un metodes kustību realizācijas efektivitātes palielināšanā, balsta un kustību sistēmas un visa organisma darbaspēju atjaunošanai pēc slodzes radīta fiziska un garīga noguruma, kā arī skeleta-muskulārās sistēmās disfunkciju un pēctraumu rehabilitācijā. Praktiska, vienkārša, populāra un efektīva metode ir, piemēram, kinezioloģiskā teipošana.

Precīza kustība rodas no kustībā iesaistīto struktūru (piemēram, atsevišķu muskuļu šķiedru) funkcionālajām īpašībām dotajā brīdī. Mūsdienās kustību modeļu izpētē dominē digitalizētas kustību videoanalīzes tehnoloģijas, kas ļauj precīzi analizēt gan kustību biomehāniskos parametrus, gan kustību kontroles modeļus, kombinējot tos ar elektromiogrāfijas (muskuļu bioelektriskās aktivitātes) datiem. 

  • 4D tehnoloģijas

Gaitas analīzes sistēma DIERS 4D motion balstīta uz 4D tehnoloģijas izmantošanu. Ar to iespējams vizualizēt mugurkaula, plecu, iegurņa kustības modeli un veikt kustību pētījumus stājas novirzes funkcionālai analīzei. Analīzes sistēma radīta ar mērķi samazināt rentgena slodzi skoliozes pacientiem, ļauj ātri statiski un dinamiski veikt mugurkaula mērījumus.

DER ZINĀT, KA

Efektīva kustību norise ir viens no priekšnosacījumiem labiem panākumiem sportā, īpaši tādos sporta veidos un sporta disciplīnās, kas prasa augstu kustību precizitāti. 
“11 jautājumi fizioterapeitam Artjomam Agadžanjanam” – lasiet interviju ar fizioterapeitu, Starptautisko sporta meistaru, daudzkārtējo Latvijas, Eiropas, Pasaules čempionu, rekordistu spēku trīscīņā Artjomu Agadžanjanu.