Oftamologs vai optometrists – pie kā vērsties?
Nereti pacientiem nav skaidrības, pie kura no šiem speciālistiem vērsties ar savām sūdzībām – pie oftamologa vai optometrista? Tad nu lūk, skaidrojam:
Oftalmologs ir ārsts, kurš specializējas acu un redzes sistēmas medicīniskajā un ķirurģiskajā aprūpē. Viņš diagnosticē un ārstē acu slimības, kā arī pārzina faktorus, kas ietekmē redzes sistēmu. Ja jums ir jebkādas sūdzības par acīm, piemēram, neskaidru redzi, sāpēm acīs vai citiem redzes traucējumiem, ir svarīgi konsultēties ar oftalmologu. Viņš veiks padziļinātu pārbaudi un nepieciešamos ārstēšanas pasākumus.
Optometrists ir redzes aprūpes speciālists, kurš nosaka redzes asumu, veic krāsu redzes testus un konstatē acu struktūras problēmas. Viņš arī izraksta receptes brillēm un kontaktlēcām, lai uzlabotu pacienta redzi. Tomēr optometrists veic tikai profilaktiskas pārbaudes. Ja jums ir aizdomas par acu slimību vai nopietniem redzes traucējumiem, optometrists nosūtīs jūs pie oftalmologa.
Svarīgi pieminēt, ka redzes pārbaudi veic gan optometrists, gan oftalmologs!
Konsultācijas laikā oftamologs:
- nosaka redzes lauku,
- veic sonogrāfisko izmeklēšanu,
- veic šķielēšanas diagnostiku un ārstēšanu,
- veic asaru ceļu skalošanu,
- veic intravitreālas injekcijas,
- izraksta brilles,
- veic tuvredzības un tālredzības korekciju ar briļļu vai kontaktlēcu palīdzību.
Rīgas 1.slimnīca piedāvā acu slimību ķirurģisku ārstēšanu.
Ja kataraktas, glaukomas, tīklenes un radzenes saslimšanu gadījumā nepieciešama operatīva terapija, pacients tiek nozīmēts uz ķirurģisku operāciju stacionārā. Stacionāra pacientu ērtībām pieejamas divvietīgas un vienvietīgas palātas, tāpat nodaļā pieejama paaugstināta komforta palāta, kā arī speciāli aprīkota palāta pacientiem ar īpašām vajadzībām.
SVARĪGI ZINĀT:
kāpēc cilvēks redz slikti vai nemaz neredz otrajā mūža pusē:
- katarakta jeb lēcas apduļķojums. To var labi izārstēt, operācijas laikā izņemot duļķaino lēcu un ieliekot vietā citu, cilvēka redze pilnībā atjaunojas un dažkārt pat ir kvalitatīvāka nekā pirms kataraktas diagnosticēšanas,
- glaukoma ir slimība, kad paaugstinātais acs spiediens spiež uz redzes nervu, pamazām izraisot tā atrofiju, un šādā veidā cilvēku padara pilnīgi aklu. Tāpēc ir ļoti svarīgi pēc 45 gadu vecuma regulāri pārbaudīt acu spiedienu – pat, ja šķiet, ka ar tavām acīm viss kārtībā. Šādi var savlaicīgi atklāt glaukomu un redzes zudumu novērst,
- tīklenes distrofija jeb ar vecumu saistītā (senila) mākulas deģenerācija. Tīklene izklāj acsābola iekšpusi un tā sastāv no nervu galiem, kas, uztverot gaismas kairinājumu, ļauj mums redzēt, bet mākula ir tīklenes daļa, ar kuru visasāk redza. Mākulas deģenerācija nozīmē, ka tīklenē izgulsnējas dažādi lipīdu un holesterīna vielmaiņas galaprodukti. Šie holesterīna kristāli izurbina tīklenes audos caurumiņus un pa tiem tīklenē sāk ietecēt šķidrums. Tas savukārt izdala īpašas vielas, kuras dēvē par augšanas faktoriem, un šie augšanas faktori veicina jaunu asinsvadu veidošanos. Tie ir ļoti nestabili, plīst un līdz ar to rodas dažādi asinsizplūdumi un atkal jauna šķidruma iztecēšana tīklenē, kas šo defektu aizvien paplašina. Šādā veidā tīklenes centrālā daļa lēnām gadu gaitā pārvēršas lielā rētā. Vecuma noteiktās mākulas deģenerācijas gadījumā ļoti svarīgi cilvēku ārstēt laikus, kamēr redze viņam vēl ir.
Glaukoma un cukura diabēts
Svarīgi ir atcerēties, ka pacientiem ar acu slimībām, piemēram, glaukomu vai cukura diabētu, ir nepieciešama īpaša uzmanība.
Glaukoma ir hroniska acu slimība, kas var iznīcināt redzes nervu un izraisīt pilnīgu, neatgriezenisku aklumu. Lai konstatētu glaukomu, ir svarīgi regulāri sekot līdzi acu spiedienam.
Tāpat arī cukura diabēts var ietekmēt acu veselību, tāpēc, lai novērstu iespējamās acu komplikācijas, ir svarīgi regulāri konsultēties ar oftamologu.
Bērnu oftamologs: acu slimību un pataloģiju diagnostika bērniem
Bērna redzes sistēma pilnībā attīstās līdz 7-8 gadu vecumam. Ja tieši šajā periodā ir kādi traucējumi, kas neļauj informācijai no acs nonākt centrālās nervu sistēmas galvas smadzenēs, tad redzes attīstība nenotiek vai ir nepilnīga. Tieši tāpēc, ja rodas jebkādas sūdzības vai aizdomas par redzes problēmām bērnam, ir obligāti jāapmeklē bērnu oftamologs.
Jāņem vērā, ka mazi bērni parasti nesūdzas par redzes problēmām, jo viņiem nav ar ko salīdzināt, tāpēc nereti pieaugušie uzreiz var nepamanīt, ka bērnam ir redzes problēmas.
Aicinām iepazīties ar simptomiem, kas liecina, ka bērnam varētu būt redzes problēmas
- Bērns izvairās no darbiem tuvumā,
- tur slīpi galvu,
- skatoties aizver vienu actiņu,
- miedz acis, skatoties tālumā vai tuvumā,
- sūdzas par biežam galvassāpēm, īpaši pēc darba tuvumā,
- žēlojas par redzes miglošanos, dubultošanos u.tml.