Ginekologs – ne tikai ārsts, bet arī uzticības persona
Ginekologs ir ārsts, kurš rūpējas par sieviešu reproduktīvās sistēmas veselību un sniedz atbalstu sievietēm, sākot no pubertātes vecuma. Vizītes laikā ginekologs pievērš uzmanību galvenajām ginekoloģiskajām pataloģijām – veic diagnostiku, ārstēšanu, kā arī iespējamo komplikāciju novēršanu. Ginekologu ir ieteicams apmeklēt vismaz reizi gadā – arī tad, ja nav sūdzību vai saslimšanas simptomu, jo tas palīdz identificēt slimības agrīnā stadijā un sākt to ārstēšanu, tādējādi nodrošinot labāku veselību un dzīves kvalitāti.
Kas gaidāms ginekologa konsultācijas laikā?
Svarīgi atcerēties, ka no ārsta nav jākaunas – ginekologs ir sievietes uzticamais ārsts, kuram droši var atklāt savas sūdzības, šaubas un visus iespējamos simptomus.
Konsultācijas laikā ginekologs:
- Izzina sievietes menstruālā cikla fizioloģiju
- Noskaidro patoloģisku maksts izdalījumu rašanās iemeslus un to diagnostikas iespējas
- Pārbauda dzemdes kaklu, ņemot paraugu un uztriepi no maksts mikrofloras izmeklēšanai
- Veic krūšu pārbaudi
- Konsultē par kontracepcijas metodēm, to darbību un drošību
Augsti kvalificēti, pieredzējuši un sieviešu novērtēti ārsti ginekologi
Rīgas 1.slimnīca piedāvā augsti kvalificētu ārstu ginekologu konsultācijas. Šie speciālisti spēj sniegt profesionālu palīdzību šādās jomās:
- Ģimenes plānošana un kontracepcijas izvēle – palīdz izvēlēties atbilstošu kontracepcijas metodi un sniedz konsultācijas par ģimenes plānošanu.
- Neauglības diagnostika un ārstēšana – veic izmeklējumus un ārstē neauglību, palīdzot sievietēm sasniegt grūtniecību.
- Grūtniecības novērošana – nodrošina grūtniecēm nepieciešamo aprūpi, veicot svarīgus izmeklējumus, piemēram, augļa sirds toņu novērtēšanu ar ultrasonogrāfiju.
- Diagnostika – veic mūsdienīgu diagnostiku un analīzes, kas sniedz visaptverošu informāciju par sievietes veselību.
- Ginekoloģisko saslimšanu ārstēšana – diagnosticē un ārstē dažādas ginekoloģiskas slimības, tai skaitā endokrinoloģiskās saslimšanas.
- Ārstnieciskas procedūras un manipulācijas – veic dažādas procedūras un manipulācijas, lai ārstētu ginekoloģiskas problēmas.
- Menopauze – palīdz sievietēm pārvarēt menopauzes simptomus un sniedz nepieciešamo atbalstu.
Kad noteikti jādodas pie ginekologa?
- Neregulāras menstruācijas vai stipras sāpes menstruāciju laikā
- Sāpes vēdera lejas daļā
- Nestandarta izdalījumi ar netipisku smaku, asins piejaukumu vai notiek asiņošana
- Sāpes dzimumakta laikā
- Nieze un dedzināšanas sajūta dzimumorgānos
- Krūšu anomālijas – sāpes krūtīs, izmaiņas krūšu audos vai izdalījumi
- Grūtniecība vai aizdomas par grūtniecību
- Seksuāli transmisīvās slimības (STS) – ja esat bijusi pakļauta riskam vai ir simptomi, piemēram, dedzināšana, nieze vai izsitumi
- Sāpes iegurnī, kas ilgst vai pasliktinās
- Pārmaiņas maksts vai dzimumorgānu apvidū
Diagnostika un papildu ārstēšana
Ginekoloģisko slimību diagnostikai un precīzai ārstēšanai dažreiz ir nepieciešama citu speciālistu iesaiste. Rīgas 1.slimnīcas plašais speciālistu loks un modernais diagnostiskais aprīkojums ļauj operatīvi konstatēt slimības cēloni un izstrādāt ārstēšanas un rehabilitācijas programmas – arī gadījumos, kad simptomi ir neskaidri vai veselības problēmas ir sarežģītas. Ja tiek konstatēta nepieciešamība pēc operācijas, ginekologs var piedāvāt ķirurģisku iejaukšanos, un pacients var uzturēties slimnīcas stacionāra ginekoloģijas nodaļā.
Izmeklējumi ar ultrasonogrāfiju
Ja vēlaties, lai ginekologa vizītes laikā jums veiktu arī ultrasonogrāfiju, aicinām iepazīties ar Rīgas 1. slimnīcas ārstu ginekologu sarakstu un izvēlēties speciālistu, kurš ir arī ultrasonogrāfijas speciālists dzemdniecībā un ginekoloģijā. Ultrasonogrāfija var būt neaizstājams līdzeklis diagnozes precizēšanai un reproduktīvās veselības uzraudzībai.
Uz jautājumiem, kas var rasties jaunajām māmiņām par ultrasonogrāfijas izmeklējumu grūtniecības laikā, piedāvājam pieredzējušā ārsta ginekologa, ultrasonogrāfijas speciālista Gunāra Seržanta atbildes.
“Apskate ar USG palīdzību ir daudz drošāka un precīzāka, un nav taisnība, ka bērnam tā kaitē. Ginekologs apskata tikai pašu nepieciešamāko – vai mazuļa sirsniņa strādā labi, vai galvas izmērs atbilst vēdera izmēram, vai bērna galviņā nekrājas šķidrums, vai tas aiztek (USG redzams, kā darbojas bērna avotiņi), vai grūtniecei neveras vaļā dzemdes kakls.” Vairāk lasiet “Kas grūtniecēm jāzina par ultrasonogrāfiju?”
Vairāk lasiet “Kas grūtniecēm jāzina par ultrasonogrāfiju?”
SVARĪGI: Ginekoloģiskās apskates, kuras ieteicams veikt vismaz reizi gadā, palīdz atklāt slimību pēc iespējas agrīni, kad to var pilnībā izārstēt.
Krūts vēzis: riski un diagnostika
Krūts vēzis ir ļaundabīga slimība, kas attīstās krūts audos. Sākotnēji krūts vēzis var būt tikai krūtīs, taču tam progresējot, tas var izplatīties uz limfmezgliem vai citiem orgāniem, piemēram, aknām un kauliem.
SVARĪGI: Lai gan ar krūts vēzi vairumā gadījumu sievietes saslimst pēc 50 gadu vecuma, tomēr arī jaunākām sievietēm ieteicams veikt regulāru krūšu izmeklēšanu. Vēža skrīninga izmeklējumi sniedz iespēju regulāri pārliecināties par savu veselības stāvokli, pārbaudes ir pilnībā valsts apmaksātas.
Cilvēka papilomas vīruss (CPV)
Cilvēka papilomas vīruss inficē ādas un gļotādu dziļākos slāņus. Pasaulē ir sastopami vairāk nekā 100 cilvēka papilomas vīrusa veidi, vairums no tiem ir zema riska vīrusa tipi, kas rada labdabīgus ādas un gļotādu veidojumus, piemēram, kārpas.
Tā kā cilvēka imūnā sistēma aktīvi darbojas pret cilvēka papilomas vīrusu, vairums infekciju (50% – 70%) izzūd pašas no sevis – laika periodā no dažiem mēnešiem līdz pat pāris gadiem, neatstājot negatīvu ietekmi uz cilvēku veselību. Tomēr ir tādi cilvēka papilomas vīrusa veidi, kas izraisa izmaiņas dzemdes kakla, maksts, ārējo dzimumorgānu, taisnās zarnas, kā arī mutes un rīkles gļotādas šūnās, kas veicina priekšvēža un vēža attīstību.
Inficēšanos ar cilvēka papilomas vīrusu iespējams mazināt, dzimumakta laikā lietojot prezervatīvu, taču jāievēro, ka tas pilnībā nepasargā no inficēšanās, jo vīruss var tikt nodots, saskaroties ne tikai ar gļotādām, bet arī ārējo dzimumorgānu ādu. No inficēšanās ar biežākajiem CPV tipiem pasargā tikai vakcīna.
Dzemdes kakla vēzis
Dzemdes kakla vēzis rada ļoti nopietnas veselības, psiholoģiskās un sociālās problēmas, kā arī ir emocionālā un fiziskā stresa cēlonis. Ir skaidri izpētīts šī vēža iemesls – 99% to rada ilgstoša cilvēka papilomas vīrusa infekcija. Atšķirībā no citām onkoloģiskām slimībām, dzemdes kakla vēzis ir sastopams arī vecumā no 25 – 30 gadiem. Dzemdes kakla vēzis agrīnās slimības stadijās sievietei visbiežāk neizraisa nekādas sūdzības vai simptomus, tāpēc bieži vien to ir grūti savlaicīgi atklāt.