Kas ir asinsspiediens?
Asinsspiediens cilvēka asinsvados nodrošina normālu organisma funkcionēšanu. Šo svarīgo veselības rādītāju nosaka vairāki faktori – sirds kontrakcijas, izgrūsto asiņu tilpums no sirds dobumiem un asinsvadu tonuss.
Kāpēc ir svarīgi mērīt asinsspiedienu?
Asinsspiediena diennakts monitorēšana ir svarīga gan diagnozes noteikšanai, gan pareizas ārstēšanas izvēlei. Augsts asinsspiediens var palielināt sirds un nieru slimību risku, tāpēc tā regulāra kontrolēšana ir ļoti svarīga.
Asinsspiediena diennakts monitorēšana – precīza asinsspiediena svārstību noteikšana
Rīgas 1. slimnīcas funkcionālās diagnostikas nodaļa piedāvā pakalpojumu “Asinsspiediena diennakts monitorēšana”, kas dod iespēju reģistrēt asinsspiediena svārstības diennakts laikā, un pēc tam ārstam izvēlēties piemērotāko ārstēšanas taktiku.
Kā notiek asinsspiediena diennakts monitorēšana?
Gadījumā, ja ārsts ir novērojis, ka jūsu asinsspiediena mērījumi būtiski atšķiras viens no otra un ir aizdomas, ka arī nakts laikā jums ir paaugstināts asinsspiediens, tad var tikt nozīmēta asinsspiediena diennakts monitorēšana.
Asinsspiediena diennakts monitorēšana norit pavisam vienkārši – pacientam tiek uzlikta maza, pārnēsājama ierīce ar manšeti, kas ik pēc noteikta laika izmēra asinsspiedienu 24 stundu garumā. Ar šo ierīci pacients turpina savas ikdienas gaitas bez īpašiem ierobežojumiem, lai pēc iespējas precīzāk piefiksētu, kā mainās asinsspiediens pie aktivitātēm dažādos diennakts laikos. Pēc 24 stundām pacients atnes atpakaļ ierīci, un ārsts veic elektronisku datu analīzi.
Kādi ir asinsspiediena rādītāji?
Asinsspiedienu raksturo divi parametri – pacienti to dēvē par augšējo un apakšējo asinsspiedienu, bet ārsti apzīmē to kā sistolisko un diastolisko arteriālo asinsspiedienu.
Augšējais asinsspiediens rodas sirds muskuļa kontrakcijas laikā, kad sirds izgrūž asinis no kreisā kambara. Apakšējais asinsspiediens rodas, kad sirds muskulis atslābst.
Par ideālu asinsspiediena mērījumu uzskata 120/80 mmHg, tātad attiecīgi augšējais spiediens – 120 mmHg, bet apakšējais – 80 mmHg. Pieaugušam cilvēkam par normālu tiek atzīts arī asinsspiediens, kas nepārsniedz 135/85 mmHg.
Ja asinsspiediens ir augstāks par 140/90 mmHg, tad to sauc par arteriālo hipertensiju jeb vienkāršākiem vārdiem – paaugstinātu asinsspiedienu.
Kā asinsspiediens svārstās diennakts laikā?
Jebkuram veselam cilvēkam asinsspiediens var būt mainīgs. Miegā asinsspiediens ir zemāks, bet uzbudinājuma, satraukuma un fiziskas slodzes laikā tas paaugstinās.
No rīta asinsspiedienam nevajadzētu paaugstināties vairāk par 15-20% salīdzinājumā ar nakts līmeni. Savukārt ierasto aktivitāšu laikā asinsspiediens dažu minūšu laikā var svārstīties pat par 30 mmHg.
Īslaicīgu asinsspiediena celšanos var ietekmēt dažādi ārējie faktori, piemēram, stress, smēķēšana vai kofeīns, tomēr cilvēkam ar arteriālo hipertensiju asinsspiediena paaugstināšanās būs krietni izteiktāka un ilgāka.
Paaugstināta asinsspiediena simptomi un riski
Paaugstināts asinsspiediens var izpausties ar simptomiem kā galvassāpes, reibonis, nervozitāte, sirdsklauves un sāpes sirds apvidū. Ja paaugstinātais asinsspiediens netiek ārstēts laicīgi, var attīstīties:
- bojājumi, kas palielina iespēju saslimt ar sirds slimībām (sirds mazspēju, miokarda infarktu, aortas atslāņošanos un aterosklerozi),
- infarkts,
- nieru bojājumi,
- redzes zudums,
- erektīlā jeb seksuālā disfunkcija,
- atmiņas zudums,
- šķidrums plaušās,
- stenokardija (lēkmjveida sāpes sirds apvidū).
Arteriālā hipertensija jeb paaugstināts asinsspiediens ir aptuveni pusei cilvēku pēc 60 gadu vecuma. Kā papildus riska faktori ir arī liekais svars, nesabalansēts uzturs, mazkustīgs dzīvesveids un smēķēšana.
Ja regulāri veicat asinsspiediena mērījumus un tie ir augstāki par normu, kā arī saskaraties ar augstāk minētajiem simptomiem, nekavējoties konsultējieties ar ārstu, lai veiktu savlaicīgu diagnostiku. Asinsspiediena diennakts monitorēšana palīdzēs precīzi noskaidrot asinsspiediena svārstības un paaugstināšanās tendences, ļaujot ārstam noteikt efektīvāko ārstēšanas metodi.
Ieteikumi paaugstināta asinsspiediena gadījumā
- Ierobežot sāls lietošanu uzņemtajā pārtikā – ne vairāk kā 4-6 g dienā,
- Ēst vairāk dārzeņu, zivju un jūras produktu un samazināt dzīvnieku izcelsmes produktu patēriņu,
- Atteikties no smēķēšanas,
- Ierobežot alkohola lietošanu (pieļaujamā diennakts deva – 20-25 g absolūtā alkohola sievietēm un 30-35 g vīriešiem),
- Ieviest ikdienā fiziskas aktivitātes (vingrot, ātri soļot, peldēt, u. c.),
- Mazināt nervu spriedzi un apgūt stresa mazināšanas tehnikas.