Audiometrija: Precīza dzirdes diagnostika Rīgas 1. slimnīcā

Dzirdes problēmas var ietekmēt ikviena cilvēka dzīves kvalitāti, īpaši, ja tās tiek ignorētas vai laikus nenoskaidrotas. Dzirdes pasliktināšanās bieži notiek pakāpeniski, un cilvēks var pat neapzināties, ka ir zaudējis daļu dzirdes spējas. Mūsdienās pastāv precīzi diagnostikas rīki, lai novērtētu dzirdes funkcijas un identificētu traucējumus agrīnā stadijā. Viena no visefektīvākajām metodēm ir audiometrija, ko piedāvā veikt Rīgas 1. slimnīca.

Kas ir audiometrija?

Audiometrija ir dzirdes pārbaude, ko veic ar īpaši kalibrētu elektroakustisku aparatūru, lai noteiktu dzirdes slieksni dažādās frekvencēs. Šī metode palīdz precīzi noteikt dzirdamības spējas un diagnosticēt dzirdes traucējumus gan vienā, gan abās ausīs. Audiometriju parasti veic pieredzējuša otolaringologa uzraudzībā, un tā ir vienkārša, ātra un pilnīgi nesāpīga procedūra, ko var veikt jau pirmās vizītes laikā.

Audiometrijas laikā ārsts izmanto īpašu ierīci, ko sauc par audiometru, lai atskaņotu dažādas frekvences skaņas noteiktā skaļumā. Pacientam uzliek austiņas, caur kurām tiek atskaņotas šīs skaņas, un pacientam jānospiež poga, kad viņš dzird signālu. Šādā veidā tiek noteikts dzirdes slieksnis jeb klusākā skaņa, ko pacients spēj sadzirdēt. Rezultāti tiek attēloti audiogrammā – grafikā, kas parāda dzirdes līmeni dažādās frekvencēs.

Kā notiek audiometrijas izmeklējums?

Veicot audiogrammu, otolaringologs Rīgas 1. slimnīcā novērtē pacienta dzirdes spējas dažādās frekvencēs. Pārbaudāmo frekvenču diapazons aptver svarīgākās cilvēka runas frekvences un svārstās no 250 Hz (zema frekvence) līdz 8000 Hz (augsta frekvence). Šis izmeklējums ir ļoti svarīgs, lai noteiktu dzirdes traucējumus dažādās skaņu frekvencēs un izvērtētu pacienta spēju uztvert gan zemas, gan augstas frekvences skaņas.

Audiometrijā tiek izmantotas divu veidu austiņas:
Parastās austiņas, kas tiek uzliktas uz ausīm un mēra skaņas, kas pārvietojas caur ārējo auss eju, bungplēvīti un dzirdes kauliņiem, līdz sasniedz iekšējo ausi.

Kaulu vadības austiņas, kas tiek uzliktas uz galvaskausa kaula aiz auss. Šīs austiņas pārraida skaņas tieši uz iekšējo ausi, apejot ārējo un vidusausi. Ja dzirdamība caur kaulu vadības austiņām ir ievērojami labāka, tas norāda, ka dzirdes traucējumu cēlonis, visticamāk, ir ārējā vai vidusausī.

Izmeklējuma laikā pacients nospiež signālpogu katru reizi, kad viņš sāk dzirdēt skaņu. Tas palīdz noteikt, kāds ir pacienta dzirdes slieksnis jeb klusākā skaņa, ko viņš var sadzirdēt. Pēc izmeklējuma audiogramma ļauj ārstam novērtēt, vai dzirdes spējas ir normas robežās vai pastāv kādi dzirdes traucējumi.

Ko var atklāt audiometrija?

Audiometrija ir efektīvs veids, kā noteikt dzirdes traucējumu raksturu un iemeslu. Šis izmeklējums var atklāt:

  • Kurā ausī ir dzirdes traucējumi – kreisajā, labajā vai abās ausīs.
  • Kādas frekvences skaņas ir traucētas – vai pacients grūtāk dzird augstas vai zemas frekvences.
  • Dzirdes traucējumu veidu – vai tie ir saistīti ar iekšējās auss bojājumu (sensoneirāla vājdzirdība) vai ārējās vai vidusauss bojājumu (konduktīva vājdzirdība).

Audiogramma palīdz ārstam izprast, vai dzirdes traucējumus var koriģēt ar ārstēšanu vai arī nepieciešams izmantot dzirdes palīglīdzekļus, piemēram, dzirdes aparātus.

Dzirdes zuduma veidi

Dzirdes zudumu var iedalīt trīs galvenajās kategorijās:

Sensoneirāls dzirdes zudums – Šis dzirdes zuduma veids rodas iekšējās auss bojājumu vai dzirdes nervu šķiedru bojājumu dēļ. Tas bieži ir saistīts ar novecošanos un tiek uzskatīts par neatgriezenisku. Sensoneirālā dzirdes zuduma gadījumā dzirdes traucējumus parasti koriģē ar dzirdes aparātiem.

Konduktīvs dzirdes zudums – Šis dzirdes zuduma veids rodas ārējās vai vidusausī, piemēram, vidusauss infekcijas vai bungplēvītes plīsuma dēļ. Konduktīvais dzirdes zudums bieži ir īslaicīgs, un to var ārstēt ar medicīniskām vai ķirurģiskām metodēm.

Jaukta tipa dzirdes zudums – Šajā gadījumā dzirdes zudums ir abu iepriekšminēto veidu kombinācija. Piemēram, pacientam ar ar vecumu saistītu sensoneirālo dzirdes zudumu var būt arī bungādiņas bojājums, kas rada konduktīvu dzirdes zudumu.

Kāpēc ir svarīgi veikt audiometriju?

Dzirdes traucējumi var ievērojami pasliktināt cilvēka dzīves kvalitāti, ietekmējot spēju sazināties, strādāt un baudīt ikdienas aktivitātes. Īpaši tas var skart vecāka gada gājuma cilvēkus, kuri bieži saskaras ar dzirdes zudumu, kas saistīts ar novecošanos. Ja dzirdes traucējumi netiek laikus atklāti un ārstēti, tie var radīt sociālo izolāciju, depresiju un citas garīgās veselības problēmas.

Audiometrija ir vienkāršs veids, kā pārbaudīt dzirdi un noteikt, vai ir nepieciešama ārstēšana vai dzirdes palīglīdzekļu izmantošana. Pateicoties regulārām dzirdes pārbaudēm, iespējams sekot līdzi dzirdes izmaiņām laika gaitā un nodrošināt savlaicīgu rīcību, lai novērstu dzirdes pasliktināšanos.

Rūpējieties par savu dzirdi: Audiometrija un profesionāla diagnostika Rīgas 1. slimnīcā

Audiometrija ir precīza un efektīva dzirdes pārbaudes metode, kas palīdz atklāt dzirdes traucējumus un noskaidrot to cēloņus. Rīgas 1. slimnīca piedāvā veikt audiometriju pieredzējušu otolaringologu uzraudzībā, lai palīdzētu jums noteikt dzirdes stāvokli un nepieciešamos risinājumus. Neatkarīgi no tā, vai jums ir viegli dzirdes traucējumi vai būtisks dzirdes zudums, audiometrija ir svarīgs solis ceļā uz labāku dzīves kvalitāti un pilnvērtīgām dzirdes funkcijām.

Ja jums ir aizdomas par dzirdes traucējumiem, aicinām jūs pierakstīties uz konsultāciju un veikt audiometriju Rīgas 1. slimnīcā. Mēs piedāvājam rūpīgu un profesionālu diagnostiku, lai palīdzētu jums saglabāt vai uzlabot dzirdi. Rūpējieties par savu dzirdi jau šodien!