Rehabilitācijas klīnika pielieto jaunākās un efektīvākās rehabilitācijas metodes, lai atbalstītu pacientus kustību spēju atgūšanā un uzlabotu viņu dzīves kvalitāti. Viens no šiem inovatīvajiem risinājumiem ir aukstuma-karstuma terapija. Šī modernā procedūra efektīvi palīdz veicināt audu dziedēšanu, mazināt sāpes un iekaisumu, kā arī uzlabot asinsriti. Aukstuma-karstuma terapija piedāvā daudzpusīgus ieguvumus, nodrošinot pacientiem ātrāku atveseļošanos un lielāku komfortu ikdienas dzīvē.

Aukstuma – karstuma terapijas būtība un priekšrocības

Aukstuma – karstuma terapija apvieno aukstuma, siltuma, kontrasta un kompresijas terapijas. Tas ir paredzēts pēcoperācijas periodā un akūtu traumu ārstēšanai, lai mazinātu tūsku, pietūkumu un sāpes, pie kurām ir noteikta aukstuma terapija un kompresija. To ir paredzēts izmantot terapijā pēc traumām un operācijām, pie medicīniskiem un/vai ķirurģiskiem apstākļiem, kam ir noteikta lokalizēta termālā terapija(karsts, auksts vai kontrasts).

Priekšrocības:

Sāpju mazināšana: Kombinētā terapija efektīvi mazina akūtas un hroniskas sāpes.
Uztūkuma mazināšana: Aukstums palīdz samazināt iekaisumu un tūsku skartajos audos.
Asinsrites uzlabošana: Siltums stimulē asinsriti, kas veicina ātrāku dziedēšanu.
Muskuļu relaksācija: Siltuma terapija palīdz atslābināt saspringtos muskuļus un mazināt muskuļu spazmas.
Vielmaiņas uzlabošana: Kombinētā terapija veicina skābekļa un barības vielu piegādi audiem, uzlabojot vispārējo vielmaiņu.

Aukstuma-karstuma terapija tiek plaši izmantota dažādu medicīnisku stāvokļu ārstēšanai, jo tās kombinētā iedarbība palīdz gan samazināt iekaisumu, gan veicināt audu dziedēšanu. Galvenie lietojuma veidi ietver:

Sporta traumas: Efektīva muskuļu sastiepumu, saišu bojājumu un locītavu sāpju ārstēšanā, palīdzot mazināt tūsku un iekaisumu pēc traumām.
Hroniskas sāpes: Piemērota pacientiem ar hroniskiem muguras, kakla un locītavu sāpju stāvokļiem, piemēram, artrītu vai fibromialģiju.
Muskuļu spazmas un stīvums: Palīdz atslābināt saspringtos muskuļus, mazinot spazmas un muskuļu stīvumu, kas bieži sastopami pēc ilgstošas fiziskas slodzes.
Rehabilitācija pēc operācijas: Palīdz mazināt sāpes un veicina ātrāku dziedēšanu pēc ķirurģiskas iejaukšanās, uzlabojot asinsriti un skābekļa piegādi audiem.
Nervu sāpes: Efektīva neiralģijas un citu nervu sāpju ārstēšanā, palīdzot mazināt diskomfortu un uzlabot dzīves kvalitāti pacientiem ar neiropātiju.

Aukstuma – karstuma terapijas procedūras norise

Aukstuma-karstuma terapijas procedūra sākas ar pacienta novietošanu ērtā pozīcijā, lai nodrošinātu maksimālu komfortu terapijas laikā. Terapiju parasti uzsāk ar aukstuma pielietošanu, izmantojot ledus kompreses vai aukstuma iepakojumus, kurus uzliek uz skartās vietas apmēram 15-20 minūtes. Pēc tam seko karstuma fāze, kuras laikā uz to pašu vietu tiek pielietoti karstuma iepakojumi vai siltas kompreses, kas paliek uz ādas arī 15-20 minūtes. Šis cikls var tikt atkārtots vairākas reizes atkarībā no pacienta stāvokļa un ārstējošā ārsta rekomendācijām. Terapijas laikā uzmanīgi tiek novērota pacienta ādas reakcija, lai izvairītos no ādas bojājumiem un nodrošinātu optimālu ārstēšanas efektu.

Aukstuma – karstuma terapijas drošība un kontrindikācijas

Aukstuma-karstuma terapija ir efektīva metode, tomēr tās drošība un piemērotība ir jāizvērtē individuāli, konsultējoties ar ārstējošo ārstu vai fizioterapeitu. Ir dažas kontrindikācijas, kuru gadījumos aukstuma karstuma terapiju neiesaka:

Asinsrites traucējumi: Personām ar asinsrites problēmām, piemēram, Reino sindromu, nedrīkst piemērot aukstuma terapiju.
Alerģijas: Pacientiem ar alerģiju pret aukstumu vai karstumu šī terapija var izraisīt nevēlamas reakcijas.
Atklātas brūces vai infekcijas: Procedūru nedrīkst veikt uz ādas, kur ir atklātas brūces, izsitumi vai aktīvas infekcijas.
Jutības traucējumi: Pacientiem ar samazinātu ādas jutību, piemēram, neiropātijas gadījumā, ir paaugstināts audu bojājumu risks.
Sirds un asinsvadu slimības: Cilvēkiem ar smagām sirds un asinsvadu slimībām terapija var būt kontrindicēta, jo pēkšņas temperatūras izmaiņas var negatīvi ietekmēt veselību.

Kāpēc izvēlēties aukstuma – karstuma terapiju Rīgas 1. Slimnīcā?

  • Pieredzējusi komanda: Mūsu rehabilitācijas komandu veido pieredzējuši speciālisti, kuri nepārtraukti apgūst jaunākās rehabilitācijas metodes un tendences.
  • Mūsdienīgas telpas: Rehabilitācijas klīnika ir aprīkota ar modernākajām medicīnas tehnoloģijām, nodrošinot pacientiem visaugstākās kvalitātes aprūpi.
  • Uz pacientu vērsta aprūpe: Mēs koncentrējamies uz pacientu komfortu un ārstēšanas efektivitāti, nodrošinot pozitīvu un atbalstošu rehabilitācijas pieredzi.

BIEŽĀK UZDOTIE JAUTĀJUMI PAR AUKSTUMA – KARSTUMA TERAPIJU

Jā, nosūtījums ir obligāti nepieciešams, lai speciālists kurš veic procedūru zinātu, gan zonu, gan nepieciešamo procedūru skaitu.

Nosūtījumu var izrakstīt: ģimenes ārsts vai fizikālās un rehabilitācijas medicīnas ārsts.

Parasti nē. Parasti ieteicams izmantot aukstuma terapiju akūtā fāzē (tūlīt pēc traumas) un karstuma terapiju vēlāk, kad akūtais iekaisums ir samazinājies un nepieciešama muskuļu atslābināšana vai sāpju mazināšana.

Ja Jums ir akūta trauma ar pietūkumu un iekaisumu, vispirms izmantojiet aukstuma terapiju. Ja Jums ir muskuļu stīvums vai hroniskas sāpes, izvēlieties karstuma terapiju. Vienmēr konsultējieties ar ārstu vai fizioterapeitu, lai izvēlētos piemērotāko terapiju Jūsu situācijai.