Laparoskopiskā holecistektomija ir minimāli invazīva ķirurģiska operācija, ko izmanto žultspūšļa izņemšanai. To parasti veic, lai ārstētu žultsakmeņus vai polipus.

Holelitiāze ir izplatīta saslimšana. Žultsakmeņu slimības attīstībai ir ģenētisks faktors, kā arī liela nozīme ir uztura paradumiem, īpaši uzturā vienkāršu ogļhidrātu lielu daudzumu (saldumu, konfekšu, miltu izstrādājumu utt.).
Raksturīgi holelitiāzes simptomi – sāpes labajā hipohondrijā, slikta dūša, vemšana un citas sūdzības pēc pārtikas lietošanas.
Jo agrāk tiek atklāta patoloģija, jo mazāka vajadzība pēc steidzamas operācijas, kuras komplikācijas ir lielākas nekā pie plānotas operācijas.

Laparoskopiskās holecistektomijas procedūras laikā ķirurgs veic 4 mazus iegriezumus vēderā (vēdera augšdaļā un labajā paribē). Šos iegriezumus izmanto, lai ievietotu laparoskopu, kas ir plāna caurule, kuras galā ir piestiprināta kamera ar augstas intensitātes gaismas avotam. Kamera ļauj ķirurgam redzēt vēdera iekšpusi un vadīt ķirurģiskos instrumentus.

Pēc tam ķirurgs izmantos specializētus instrumentus, lai uzmanīgi noņemtu žultspūsli caur vienu no mazajiem iegriezumiem. Tā kā griezumi ir mazi, laparoskopiskā holecistektomija parasti rada mazāk sāpju un rētu nekā tradicionālā atklātā operācija.

Procedūra vidēji aizņem no 20 līdz 60 minūtēm (Atsevišķos gadījumos laparoskopiskā holecistektomija varbūt tehniski sarežģītāka un operācijas ilgums būt ilgāks).

Laparoskopiskai holecistektomijai ir vairākas priekšrocības:
• labs kosmētisks rezultāts;
• ātra atveseļošanās;
• minimāls komplikāciju biežums;
• minimāla audu traumatizācija;
• mazāk izteikts sāpju sindroms pēcoperācijas periodā.

Pēc procedūras pacientiem parasti jāpaliek slimnīcā vienu vai divas dienas, lai atveseļotos (ķirurgijas dienas stacionārā).

Pacients uzreiz pēc operācijas

Pēc operācijas ieteicams mazkaloriju ēdiens, ēst mazās porcijās, bet bieži 5-6 reizes dienā pēc 2-3 stundām.

Pēc operācijas var būt vieglas līdz videji stipras sāpes, kas tiek ārstētas ar pretsāpju medikamentiem. Iespējamas sāpes plecā, kas ir sekas operācijas laikā lietotās ogļskābās gāzes dēļ. Dažu dienu laikā šīs sāpes izzūd. Operācijas grieziena vietas var būt sārtas un sāpīgas 1-2 nedēļas. Var būt neliels pietūkums un / vai hematoma (zilumi), kas izzūd brūcēm sadzīstot. Lielākā daļa pacientu var atsākt parastās aktivitātes dažu dienu (līdz nedēļas) laikā.

Tikai 3% gadījumos žultspūsli nav iespējams izņemt izmantojot laparoskopisko metodi un ir nepieciešama pāreja uz atvērtu operācijas medoti – laparotomiju. Laparotomijas laikā veic aptuveni 15 cm lielu griezienu labajā paribē. Šadā gadījumā operācija ir sarežģītāka un nepieciešams ilgāks hospitalizācijas laiks (2-5 dienas).

Laparoskopiskā holecistektomija parasti tiek uzskatīta par drošu un efektīvu procedūru ar zemu komplikāciju risku. Tomēr, tāpat kā jebkuras ķirurģiskas procedūras gadījumā, retos gadījumos, bet pastāv daži riski, tostarp asiņošana, infekcija un apkārtējo orgānu bojājumi.

Kopumā laparoskopiskā holecistektomija ir vērtīga iespēja pacientiem, kuriem ir jāizņem žultspūslis. Ja apsverat šo procedūru, noteikti pārrunājiet savas iespējas un visas bažas, kas jums varētu rasties ar savu veselības aprūpes sniedzēju.

Lietas, ko vērts zināt par laparoskopisko holecistektomiju:

  • Žultspūšļa izņemšana neietekmē gremošanas procesu un nepasliktina dzīves kvalitāti;
  • Pacients tiek izrakstīts 1 – 2 dienas pēc operācijas;
  • Hronisku saslimšanu gadījumā, pirms operācijas nepieciešams panākt labu slimības kompensāciju un medikamentozo kontroli;
  • Laparoskopiska operacijas pieeja var būt neiespējama, ja iepriekš bijušas citas vēdera dobuma operācijas, pēcoperācijas saaugumu procesa dēļ, un pārmērīga liekā svara gadījumā.
  • Pirms operācijas nepieciešama anesteziologa konsultācija, jāveic elektrokardiogramma (EKG), jābūt veiktam plaušu rentgenam (RTG) (ne vecākam kā pirms pusgada);
  • Jāveic asins analīze, bioķīmija (aknu, nieru funkcionalie rādītāji), koagulogramma (ne ātrāk kā 2 nedēļas pirms operācijas), asins grupa, Rh faktors. Un citi izmeklējumi pēc speciālista vai ārstējošā ārsta rekomendācijas;
  • Operācijas dienā jāierodas tukšā dūšā (Ķirurģijas dienas stacionārā). Atkārtota saruna ar ārstējošo ārstu, jāparaksta piekrišanas formas;
  • [!] Ja lietojat asinreci ietekmējošus medikamentus, informējiet par to ārstējošo ārstu pirmsoperācijas konsultācijas laikā.
  • Pēc operācijas var būt atstāta drena, lai nodrošinātu šķidruma evakuāciju no vēdera dobuma. Līdzko izdalījumu daudzums ir minimāls, drenu izņem;
  • Jau pēc dažām stundas pēc laparoskopiskas holecistektomijas operācijas drīkst piecelties un pastaigāt. Uzņemt ēdienu un dzērienus iespējams uzņemt uzreiz pēc operācijas, tiklīdz pacients jūtas izsalcis. Rekomendācija: būtu jāsāk ar biežām, nelielām porcijām, ēdienus, kas ir viegli sagremojami. Pakāpeniski atgriežoties pie ierastā uztura;
  • Pēc operācijas var būt vieglas līdz vidēji stipras sāpes, kas tiek ārstētas ar pretsāpju medikamentiem. Iespējamas sāpes plecā, kas ir sekas operācijas laikā lietotās ogļskābās gāzes dēļ. Dažu dienu laikā šīs sāpes izzūd. Grieziena vietas var būt sārtas un sāpīgas 1-2 nedēļas, var būt neliels pietūkums un/vai hematoma, kas izzūd brūcēm sadzīstot;
  • Pie normālām ikdienas aktivitātēm var atgriezties tiklīdz jūtaties komfortabli- parasti nedēļas laikā. Ieteicams izvairīties no smagas fiziskas slodzes un smagumu celšanas 6-8 nedēļas.

Pacientes stāsts:

Izmaksas

Pakalpojumu izmaksām ir informatīva nozīme. Precīza pakalpojuma cena tiek aprēķināta pēc ķirurga konsultācijas, ņemot vērā operācijas veidu, anestēzijas veidu un ilgumu, slimnīcā pavadāmo dienu skaitu, kā arī nepieciešamos materiālus, izmantojamās tehnoloģijas, individuālo specifiku un pacienta izvēli.

Tomēr, vidējas operāciju izmaksas ir: 1043 Eur

Biežāk uzdotie jautājumi par žultspūšļa operāciju:

Jāņem vērā, ka žulti ražo aknas, bet žultsvadi to aiznes tālāk. Pats žultspūslis ir tikai papildus krātuve. Pēc operācijas – žultsvadi nedaudz paplašinās un daļu no tilpuma uztver sevī.

Žultsakmeņi nākotnē var radīt žultsvada nosprostojumu, kas noved pie žultsceļu sastrutojumiem, aknu mazspēju un citām nopietnām komplikācijām. Lai situācija nekļūtu dzīvībai bīstama ķirurga konsultācija ir jāsaņem tiklīdz žultsakmeņi atklāti.

Pēc operācijas un dzīvei turpinoties – nav nepieciešami specifiski medikamenti.
Pēc operācijas pirmajās dienās ārstējošais ārsts var izrakstīt pretsāpju līdzekļus. Dzīves kvalitāte pēc operācijas nepasliktināsies.

Pieteikties konsultācijai pie operējoša ķirurga

Piesakies pa tālruni