25. oktobrī notika Rīgas 1. slimnīcas un Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) Inovāciju centra hakatons “Lielais četrinieks: no telpas līdz pacientam”. Hakatons ir ideju maratons, kura laikā dalībnieki strādāja nelielās komandās ar mentoru atbalstu, lai radītu projektu ieceres un konceptus to īstenošanai. Rīgas 1.slimnīcas hakatona izaicinājums bija rast pielietojumu četriem slimnīcas korpusiem, lai, izmantojot pastāvošu infrastruktūru, attīstītu slimnīcas pakalpojumu piedāvājumu un uzlabotu pacientu pieredzi.

Hakatona atklāšanā piedalījās Rīgas domes priekšsēdētājs Vilnis Ķirsis, Sociālo jautājumu komitejas priekšsēdētājs Juris Radzevičs, Labklājības departamenta direktore Irēna Kondrāte un Rīgas 1.slimnīcas valdes priekšsēdētāja Natālija Zlobina.

Hakatonam reģistrējušies dalībnieki piedāvāja savas radošās idejas četru slimnīcas ēku pielietojumam. Ēkām ir dažādas platības, izkārtojums un atrašanās vieta slimnīcas teritorijā, kas nodrošina plašas iespējas to dažādam pielietojumam. Dalībniekiem bija iespēja apskatīt ēkas un iepazīties ar detalizētu informāciju par katru no objektiem atgādinot, ka slimnīca atrodas Rīgas vēsturiskajā centrā, kas ir valsts nozīmes kultūras pieminekļa daļa un iekļauts UNESCO Pasaules mantojuma sarakstā, tāpēc jāievēro tā saglabāšanas, aizsardzības, izmantošanas, kultūrvēsturiskās vides pārveidošanas nosacījumi.

“Šī pasākuma laikā tiks meklētas ar veselības aprūpes jomu saistītas inovatīvas idejas, lai izmantotu jau esošās modernās veselības aprūpes tehnoloģijas, tā arī prognozētās pieejas diagnostikai, ārstēšanai un rehabilitācijai. Hakatons ir unikāla iespēja ikvienam dalībniekam sniegt savu ieguldījumu rīdzinieku un Latvijas sabiedrības veselībā”,- uzsvēra hakatona norises Rīgas 1. slimnīcā idejas autore,  Ekonomiskās analīzes un plānošanas direktore Alina Dūdele.

Hakatonā piedalījās studenti, inovatori, veselības aprūpes profesionāļi, tai skaitā slimnīcas darbinieki, kas ieinteresēti savas darba vides uzlabošanā un attīstīšanā. Dalībnieki strādāja komandās un ideju izstrādes laikā saņēma atbalstu no dažādu nozaru mentoriem, kas sniedza padomus par veselības aprūpes specifiku, pacientu pieredzi, pakalpojumu dizainu, tehnoloģijām un citām saistītajām jomām.

Hakatona dalībniekus iedvesmoja Elīna Lidere, LMT Inovāciju ekosistēmu vadītāja, Latvijas informācijas un komunikācijas tehnoloģiju asociācijas (LIKTA) 5G eksperte, Riga TechGirls līdzdibinātāja un mentore ar vairāk nekā 20 gadu pieredzi tehnoloģiju un komunikāciju nozarē.

Hakatona mentori: 

Madara Nameda Zemīte, Sociālantropoloģe, digitālās pieredzes dizainere, pakalpojumu dizaina praktiskā pētniece.

Lauma Spriņģe, PhD, Mg.sc.sal., Docente, direktora vietniece akadēmiskajā darbā, Sabiedrības veselības institūts.

Kaspars Grosu, IQVIA Publiskā sektora partnerību vadītājs Baltijas, Ukrainas un Adrijas jūras reģionā.

Toms Žunna, RedFrog COO un līdzdibinātājs.

Voldemārs Brēdiķis, CR Capital Ltd dibinātājs, biznesa eņģelis un investors.

Māra Pērkuma-Masļakova, GoCardless sabiedrisko attiecību un sociālo mediju vadītāja.

Alina Dūdele, Rīgas 1. slimnīcas  Ekonomiskās analīzes un plānošanas direktore.

Aleksejs Molčanovs, Rīgas 1.slimnīcas Pakalpojuma attīstības un klientu apkalpošanas nodaļas vadītājs.

Ņikita Kazakevičs, LMT Ekosistēmas sadarbības vadītājs.

Pitch apmācību vadītāja: Luīze Madara Ziediņa, RSU biznesa inkubatora B-Space projektu vadītāja.

Hakatona laikā idejas tika izstrādātas to sākotnējā stadijā un vērtētas pēc vairākiem kritērijiem, kā, piemēram, unikalitātes, inovācijām, aktualitātes un medicīnas tehnoloģiju attīstības potenciāla. Idejas vērtēja žūrija, kurā pārstāvēta Rīgas 1. slimnīca, Rīgas Stradiņa universitāte, Veselības ministrija, Rīgas pilsētas arhitekta dienests,  kā arī pacientu organizāciju deleģēti pārstāvji:

Sanita Janka, Veselības ministrijas Veselības aprūpes departamenta direktore,

Baiba Ziemele, Latvijas Hemofilijas biedrības un Latvijas Pacientu organizāciju tīkla vadītāja,

Jānis Ruciņš, Rīgas pilsētas arhitekta dienesta eksperts pilsētbūvniecības jautājumos,

Līga Žūka, RSU Inovāciju centra direktore.

Natālija Zlobina, Rīgas 1. slimnīcas valdes priekšsēdētāja,

Ilze Aleksandroviča, Rīgas 1. slimnīcas valdes locekle.

Hakatonā uzvaru guva un galveno balvu saņēma komanda Mazais 4, kuras ideja paredzēja 3D centra izveidi kādā Rīgas 1. slimnīcas ēkā. Šāds centrs palīdzētu ķirurģiskajā plānošanā, pirmsoperācijas simulācijās, nodrošinātu personalizētu implantu un ķirurģisko veidņu druku. Tāpat centrā būtu pieejami dažādi virtuālās un papildinātās realitātes pakalpojumi, tādējādi atvieglojot gan veselības aprūpes speciālistu darbu, gan uzlabojot pacientu rehabilitācijas procesu.

Otrās vietas apbalvojumu žūrija piešķīra komandai Rūpes dizainā, kas piedāvāja risinājumu mūsdienās tik aktuālajai izdegšanas problēmai: divās ēkās izveidot labsajūtas centru, kurā atgūt fiziskos un emocionālos spēkus un nodoties relaksācijai. Komanda 2+2-1, kas kopvērtējumā palika trešā, žūrijai piedāvāja divas vai pat trīs ēkas kompleksā pārveidot par Rīgas 1. slimnīcas dārza māju – vietu, kur atlabt senioriem. Dārza mājā seniori tiktu aicināti darboties ne vien iekštelpās, bet arī izbaudīt plašu dārzu un apzaļumotu teritoriju.

Hakatona noslēgumā simpātiju balvu pasniedza arī RSU biznesa inkubators B-Space. Šo apbalvojumu saņēma komanda Apjausma, kuras piedāvātais pašapkalpošanās diagnostikas centrs sniegtu iespēju slimnīcas apmeklētājiem ātri, ērti un sev tīkamā laikā pārbaudīt savas dzimumzīmes, ādas stāvokli, nodot analīzes un veikt cita veida sākotnējo diagnostiku.  

Rīgas 1.slimnīcas valdes priekšsēdētāja Natālija Zlobina, pasniedzot apbalvojumus komandām, apgalvoja:  “Uzskatām, ka hakatons attaisnoja visas mūsu cerības, un komandu idejas dos spēcīgu attīstības impulsu slimnīcai.”

” Žūrija vienbalsīgi par labāko ideju atzina komandas “Mazais 4” ideju izvietot vienā no ēkām 3D printēšanas laboratoriju. Rūpnieciskā 3D printēšana paver jaunās iespējas individuāli pielāgotu medicīnisko implantu un ortopēdisko tehnoloģiju, ortožu un protēžu ražošanai, izgatavojot pieprasītus un ekonomiski dzīvotspējīgus produktus, vienlaicīgi sasniedzot arī  izmaksu efektivitāti,”- rezultātus atzinīgi vērtē hakatona norises Rīgas 1. slimnīcā idejas autore,  Ekonomiskās analīzes un plānošanas direktore Alina Dūdele.

“Inovatīvu un dzīvotspējīgu ideju pamats ir starpdisciplināras komandas, kuru dalībniekiem ir plaša kompetenču un pieredzes bāze, kā arī vēlme domāt radoši un nestandarti. Hakatona ietvaros dalībniekiem tiks sniegta iespēja veidot šādas komandas, apgūt dizaina domāšanas pamatus, smelties iedvesmu no mentoriem, attīstīt praktiskas idejas reālai infrastruktūrai un sacensties par naudas balvām. Mēs ticam, ka pasākuma laikā radītās idejas uzlabos pacientu pieredzi un ārstniecības pieejamību, veicinot savstarpēji saistītu pakalpojumu tīkla izveidi, ” tik pārliecināta ir RSU Inovāciju centra direktore Līga Žūka.

Konteksta informācija

 Lai iedzīvinātu mūsdienīgas nostādnes attiecībā uz pilsētbūvnieciskām tēmām, 2023. gada 29. jūnijā Rīgas domē pieņemts lēmums Nr. RD-23-2707-lē “Par Rīgas vēsturiskā centra un tā aizsardzības zonas teritorijas plānojuma izstrādes uzsākšanu”. Teritorijas plānojuma izstrādes mērķis ir veicināt Rīgas vēsturiskā centra kā UNESCO Pasaules mantojuma vietas un tā aizsardzības zonas ilgtspējīgas attīstības mērķu sasniegšanu, vienlaikus veidojot dzīvotspējīgu un mūsdienu sabiedrības prasībām atbilstošu pilsētvidi.

Rīgas 1.slimnīca, kā Rīgas valtspilsētas pašvaldības kapitālsabiedrība, savus stratēģisko mērķu sasniegšanu saista ar iekļaujošu kultūras mantojuma, publiskās ārtelpas, vides kvalitātes un pašvaldības pakalpojumu infrastruktūras un uzņēmējdarbības mijiedarbību:

  • 7 ha teritorijas platība un 34000 m2 ēku platība,
  • strādā vairāk kā 800 darbinieki,
  • apkalpo 1650 pacientus dienā,
  • dienā veic 53 ķirurģiskās operācijas,
  • 93% pacientu novērtē slimnīcas pakalpojumus kā ļoti labus un izcilus.

Rīgas 1.slimnīca ir vecākā civilā slimnīca Latvijā –  dibināta 1803. gada 3. (15.) maijā, tā atrodas Rīgas vēsturiskajā centrā, kas ir valsts nozīmes kultūras pieminekļa daļa un iekļauts UNESCO Pasaules mantojuma sarakstā. Slimnīca savā attīstībā vienmēr bijusi starp līderiem veselības aprūpes sistēmas attīstībā un jauno ārstēšanas metožu pielietošanā.

Šobrīd Slimnīca ir piektais lielākais valsts apmaksāto sekundāro ambulatoro pakalpojumu sniedzējs Rīgā, nodrošinot ap 7% no visiem Rīgas reģionā sniegtajiem pakalpojumiem. Slimnīcas galvenās darbības jomas ir veselības aprūpes pieejamības nodrošināšana, īslaicīgas sociālās aprūpes pakalpojumu sniegšana, dalība veselības veicināšanas pasākumos, medicīnas studentu un rezidentu apmācība, dalība pētniecības projektos un citu saimniecisko pakalpojumu sniegšana.