Vakcinācija ir vakcīnas ievadīšana organismā, lai veicinātu indivīda imūnsistēmas  adaptīvās imunitātes attīstīšanu pret patogēnu. Ar vakcīnām tiek novērsta saslimšana ar infekcijas slimībām, vai samazināta iespēja ar tām saslimt. 

Vakcinācija ir visefektīvākā infekcijas slimību profilakses metode. 

Rīgas 1. slimnīcā piedāvā vakcinēšanas pakalpojumus.

Vakcinēšanas kabinetos iespējams saņemt sezonālās vakcīnas pret gripu un ērču encefalītu (pieaugušajiem un bērniem), kā arī pret:

  • Difteriju, tetanus
  • Hepatītu „A” (bērniem un pieaugušajiem)
  • Hepatītu „B” (no 15 g.v.)
  • Hepatītu „A” + „B”
  • Masalām, masaliņām, parotītu
  • Pneimokoku izraisītu infekciju (Prevenar 13)
  • Vējbakām
  • Rota vīrusu
  • Cilvēka papilomas vīrusu
  • Difteriju, stingumkrampjiem, poliomielītu (IPV, HIB, DTP)
  • Difteriju, stingumkrampjiem, poliomielītu, garo klepu
  • Koronavīrusu COVID-19

Iespējams, ka nepieciešamā vakcīna neatrodas uz vietas vakcinācijas kabinetā, jo vakcīnu uzglabāšanai nepieciešamas saldētavas. Pacientam pierakstoties uz vakcināciju, atbilstoši piegādes kārtībai, tiek veikts pasūtījums zāļu lieltirgotavai.

Pacientam jāņem vērā ģimenes ārsta ieteikumi vakcinācijai pret gripu un citām infekcijas slimībām, it īpaši personām, kuras pieder pie riska grupām.

Vakcinācija pret COVID-19 

Vakcinēšana tiek veikta 2.korpusā, speciāli aprīkotā telpā, pats process aizņem 10 minūtes (+15 min ārstu novērošana) vienai personai.

Informācija par vakcināciju tiek ievadīta sistēmā www.eveseliba.gov.lv

Pieteikties vakcīnai iespējams: www.manavakcina.lv, izvēloties Rīgas 1.slimnīcu kā pakalpojuma saņemšanas vietu.

Vairāk informācijas: šeit.

 

Pretgripas vakcinācija

Gripas vīruss attīstās ik gadu un tā īpašības mainās. Lai no vakcīnas būtu efekts, gripas vakcīnai jāstimulē imunitāte pret galvenajiem vīrusu tipiem, kas tajā laikā izplatās valstī. Pieejamās vakcīna satur 3 tipus, bet to sastāvs katru gadu maina, lai nodrošinātu aizsardzību pret tiem gripas tipiem, kas uzliesmo katrā gripas sezonā. Vakcīnas sastāvu pielāgo katrai valstīj, kurā to izmantos. Rezultātā vienā Eiropas daļā iegūtā vakcīna var sniegt tikai daļēju aizsardzību pret gripas infekciju otrā Eiropas daļā.

Augsta gripas riska grupas cilvēkiem jāvakcinē regulāri katru gadu. 

Augsta riska grupas

  • grūtnieces un sievietes, kuras plāno grūtniecību gripas sezonā,

  • bērni no sešu līdz 23 mēnešu vecumam, jo bērniem vēl nav izveidojusies imunitāte pret nevienu no gripas vīrusu,

  • cilvēki, kuri vecāki par 65 gadiem, jo šajā vecumā imūnā sistēma vairs nenodrošina pilnvērtīgu aizsardzību pret saslimšanu un nereti saasinās arī hroniskās slimības,

  • cilvēki, kuri slimo ar hroniskām plaušu, sirds un asinsvadu sistēmas, nieru un vielmaiņu saslimšanām,

  • cilvēki, kuri plāno operācijas vai ārstēšanos dienas stacionāros,

  • mediķi un sociālie darbinieki.

Pretgripas vakcinācija tiek apmaksāta noteiktām iedzīvotāju grupām atbilstoši kompensējamo zāļu M sarakstam. 

 

Vakcinācija pret ērču encefalītu

Saskaņā ar Pasaules Veselības organizācijas datiem vakcinācija ir efektīvākā profilakse pret ērču encefalītu. 

Ērču encefalīts ir vīrusu infekcija, kas bojā galvas un muguras smadzenes.​​​​​​​ Vispārīgā nozīmē “encefalīts” ir smadzeņu iekaisums, ko var izraisīt dažādas infekcijas. Šajā gadījumā, cilvēkam attīstās ērču encefalīts, ja viņam piesūkusies ērce, kas inficēta ar ērču encefalīta vīrusu.

Vakcinācija pret ērču encefalītu un revakcinācija patiešām ir vienīgais veids, kā sevi pasargāt no saslimšanas, turklāt pareizi veiktai vakcinācijai efektivitāte ir 99%. Vakcināciju var veikt jebkurā laikā, tikai, sākot vakcināciju no nulles, rudenī un ziemā būs parastā shēma, pavasarī un vasarā – paātrinātā. Paātrinātā shēma ir šāda: 1. deva, tad 2. deva ir 14 dienas pēc 1. devas, tad 3. deva ir  5-12 mēnešus pēc otrās devas. 

Vakcinācija pret ērču encefalītu ir ieteicama ikvienam, kurš dzīvo vai plāno doties uz ģeogrāfiskiem apgabaliem, kur ir izplatītas ērces, kas pārnēsā ērču encefalīta vīrusu. It īpaši, ja plānojat iesaistīties āra aktivitātēs, tādām kā, dārza darbi, atpūta laukos, pastaigas mežā.

Gan ērču encefalīts, gan Laima slimība cilvēkiem tiek pārnesta, ja piesūcas inficēta ērce​​​​​​​. Koduma vieta parasti ir nesāpīga​​​​​​​,  bet cilvēka ķermeņa reakcija uz katru slimību atšķiras.

Ērces ar ērču encefalītu cilvēkiem pārnes jau dažās minūtēs pēc piesūkšanās, bet, lai pārnestu Laimas slimību, ērcei jāpiesūcas uz 36–48 stundām. Laimas slimības pirmais simptoms bieži ir sarkani apļveida ādas izsitumi ar skaidru centrālo zonu, kas veidojas 3. līdz 30. dienā pēc ērces piesūkšanās. 

Atbilstoši kompensējamo zāļu M sarakstam, tiek apmaksāta vakcinācija pret ērču encefalītu – bērniem līdz 24 mēnešu vecumam tā tiek apmaksāta 50% apmērā, savukārt grūtniecēm un sievietēm līdz 42 pēcdzemdību perioda dienām – 25% apmērā. Bērniem, kuru deklarētā dzīvesvieta ir ērču encefalīta endēmiskajā teritorijā, vakcinācija tiek veikta vispārējā kārtībā un apmaksāta 100%.

Rīgas 1. slimnīcā vakcinācija tiek veikta:

  • 1.korpusā – Bruņinieku poliklīnikā,

  • 23. korpusā – Šarlotes poliklīnikā,

  • 22. korpusā – Arodveselības nodaļā,

  • vakcinācija pret COVID-19 notiek 2.korpusā.

Ierodoties uz vakcināciju, personai ir jāņem līdzi ID karte vai pase.

Latvijā vakcinācijas kārtību un personu loku, kuriem jāveic obligātā vakcinācija par valsts budžeta līdzekļiem, nosaka Ministru Kabineta (MK) 2000. gada 26. septembra noteikumu Nr. 330 “Vakcinācijas noteikumi” 3. punkts un šo noteikumu 1. un 2. Pielikums.