Dermatoskopija ir ādas un tās veidojumu aplūkošana vairākkārtīgā palielinājumā pastiprināta apgaismojuma apstākļos. Dermatoskopijas procedūras veic ārstniecības persona: sertificēts ārsts dermatovenerologs.

Manuālā dermatoskopija 

tiek izmantoti manuālie dermatoskopi, ar kuru palīdzību ādu un tās veidojumus, galvenokārt pigmentu saturošos, var aplūkot palielinājumā un veikt to analīzi pēc ABCD principa (A – asimetrija, B – robežas, C – krāsa, D – diametrs, dažādas struktūras), nosakot veidojuma raksturu – labdabīgs, aizdomīgs vai ļaundabīgs.

Izmeklēšanai izmanto ierīci dermatoskopu – ierīci, kas apvieno spēcīgu polarizēto un nepolarizēto gaismu, un attēla tipisko palielinājumu 10 – 15 reižu robežās. Metodes pamatprincips – iespējams vizualizēt tās ādas dziļākās struktūras (asinsvadus un pigmenta tīklojumu), kuras neredz ar neapbruņotu aci un jau agrīnās stadijās ļauj atrast tādus veidojumus, kuri vizuāli ir neuzkrītoši.

Kā, piemēram, melanomu dermatoskopija atpazīst agrīnajā stadijā, kad klīniski melanomu ar neapbruņotu aci neatšķir no labdabīgas dzimumzīmes. Jo agrīnāk to diagnosticē, jo labākas izredzes uz izārstēšanos.

Digitālā dermatoskopija 

tiek izmantoti digitālie jeb  datordermatoskopi, ar kuru palīdzību ādu un tās veidojumus var aplūkot līdz pat 100 reižu palielinājumā, kā arī iegūt ādas pigmentveidojumu digitālus uzņēmumus, veikt to datorizētu analīzi, dokumentēšanu un uzglabāšanu. Iegūtos attēlus iespējams piesaistīt ķermeņa apgabaliem, lai samazinātu laiku un uzlabotu precizitāti, veicot atkārtotus izmeklējumus.

Dermatoloģijas un STS klīnika pacientiem piedāvā izmeklējumus ar jaunākās paaudzes ādas attēlu un video dermatoskopijas iekārtām  Derma Medical Systems DERMA DOC un MoleMax HD.

MoleMax HD aprīkota ar augstas izšķirtspējas foto kameru un sistēmu pilna ķermeņa ādas automātiskai makro skenēšanai. No automātiski iegūtajiem pilna ķermeņa attēliem, programmatūra ļauj identificēt potenciāli  bīstamos ādas veidojumus, kā arī pēc tam veicot dermatoskopiju, veidot konkrētā pacienta veidojumu karti. Tāpat šī funkcija ir noderīga, ja nepieciešams saglabāt attēlus ar ādas izmaiņām dažādu terapiju laikā.

Veicot visa ķermeņa  ādas veidojumu dermatoskopiju iespējams agrīni diagnosticēt jaunus ādas veidojumus, novērot izmaiņas dinamikā un laicīgi veikt nepieciešamo ārstēšanu, izvairīties no nevajadzīgām operācijām.

Jaunā digitālā dermatoskopijas iekārta ārstiem dermatovenerologiem ļaus precīzāk novērot augsta riska pacientus:

  • pacientus, kuriem bijusi melanoma vai citi ādas audzēji,  
  • melanoma vai citi ādas audzēji ir asins radiniekiem, 
  • ir daudz dzimumzīmes (>50), 
  • ja pacients saņem imūnsupresīvus medikamentus,
  • ja pacientam ir bijuši saules apdegumi,
  • ja pacients apmeklējis solārijus.

Ieguvumi:

  • tiek veikta visa ķermeņa veidojumu dermatoskopija,
  • samazināts ādas skrīninga attēlveidošanas sesiju laiks,
  • attēls tiek saglabāts darba stacijā un ar speciālām programmām analizēts,
  • iespējama lielāka pacientu iesaiste, ļaujot viņiem redzēt to, ko redz ārsts monitorā,
  • augstas izšķirtspējas ādas veidojumu attēli, kurus pēcpārbaudes sesijās var automātiski salīdzināt. Iespēja izsekot veidojumu attīstībai – kā tie rodas, par ko pārvēršas, kādas ir to īpatnības dažādos cilvēka mūža posmos, ļauj novērtēt veidojuma izmaiņas īsākā vai ilgākā laika posmā.

Digitālā dermatoskopija ir neatsverama mūsdienu dermatoloģijā. To izmanto ādas veidojumu, dažādu ādas saslimšanu diagnosticēšanā, novērošanā un ārstēšanas efektivitātes izvērtēšanā.