Ultraskaņas diagnostika jeb ultrasonogrāfija ir nekaitīgs un nesāpīgs, bet ļoti informatīvs un ātri veicams vizuālās diagnostikas izmeklējums, ar kura palīdzību izvērtē dažādu orgānu un mīksto audu struktūru. Ultrasonogrāfijas attēla iegūšanai izmanto augstfrekvences skaņu viļņus – ultraskaņu.
Ultrasonogrāfija aizvien biežāk tiek izvēlēta par papildu diagnostikas metodi, lai precizētu kādu slimību vai tās norisi. Tā ir samērā precīza, izmeklējuma laikā pacients jūtas ērti, un metode neprasa papildu sagatavošanos.
Veicot vēdera dobuma ultrasonogrāfiju, iespējams diagnosticēt konkrementus (žultsakmeņus un nierakmeņus), dažādu orgānu iedzimtas vai iegūtas anomālijas, tostarp agrīni atklāt ļaundabīgu procesu kādā no orgāniem.
Tāpat iespējams noskaidrot:
- sāpju cēloņus, menstruālā cikla traucējumu cēloņus, asiņošanas cēloņus. Izmeklēt vīrišķos orgānus – sēkliniekus un prostatu, sievišķos orgānus – olnīcas un dzemdi, kas ir īpaši svarīgi neauglības gadījumā;
- aknu aptaukošanos, hroniska hepatīta esamību, aknu cirozi, kā arī atklāt lokālus iekaisumu perēkļus – abscesus, aknu audzējus, metastāzes;
- nierēs var konstatēt cistas vai solitārus veidojumus, nierakmeņus, noteikt iedzimtas nieru patoloģijas, kā arī izvērtēt, vai nieres bļodiņā nav sastrēguma;
- var konstatēt iekšējo orgānu plīsumus, saasiņojumus orgānos vai vēdera dobumā, brīvu gaisu vēdera dobumā, kas liecina par kuņģa vai zarnu plīsumu;
- vēdera aorta mēdz paplašināties, veidojot aneirismu (pārsniedzot normālo asinsvada diametru (2–2,5 cm) vismaz uz pusi), vairākumā gadījumā aneirismu atrod izmeklējuma laikā;
- ultrasonogrāfijas kontrolē iespējams veikt dažādu orgānu biopsiju.
Ultraskaņas diagnostikas jeb ultrasonogrāfijas izmeklējumi Rīgas 1. slimnīcā
Rīgas 1. slimnīcā pieejami USG izmeklējumi:
Rīgas 1. slimnīcā izmeklējumi tiek veikti pieredzējušu USG speciālistu vadībā, izmantojot jaunākās paaudzes iekārtas, kas spēj nodrošināt precīzu, augstvērtīgu diagnostisko kvalitāti.
- vēdera dobuma orgānu ultrasonogrāfija – aknas, žultspūslis, aizkuņģa dziedzeris, nieres, liesa, limfmezgli;
- uroloģiskā ultrasonogrāfija – priekšdziedzeris (arī transrektāli), urīnpūslis, nieres;
- vairogdziedzera un siekalu dziedzera ultrasonogrāfija;
- sēklinieku ultrasonogrāfija;
- galvas un kakla asinsvadu doplerogrāfija;
- ginekoloģiskā ultrasonogrāfija (arī grūtnieču un augļa);
- ehokardiogrāfija (sirds EHO);
- kāju asinsvadu doplerogrāfija;
- muskuloskeletālā ultrasonogrāfija;
- krūšu ultrasonogrāfija;
- transrektālā 3D ultrasonogrāfija.
Valsts apmaksātam ultrasonogrāfijas (USG) izmeklējumam ārsta nosūtījums ir obligāts. Maksas pakalpojumam – ieteicams, bet ne obligāts. Izmeklējums būs mērķtiecīgs, ja notiks pēc ārsta nosūtījuma, kurā iekļauta informācija par risināmo problēmu.
Visi ultrasonogrāfijas izmeklējumi tiek pievienoti e-vidē (datamed), un tos iespējams aplūkot (iepazīties ar aprakstu) arī citiem speciālistiem, kas atvieglo pacienta medicīniskās dokumentācijas nodošanu un samazina nevajadzīgu, atkārtotu, izmeklējumu veikšanu.
Svarīgi! Apdrošināšanas kompānijas apmaksā ultrasonogrāfijas izmeklējumus tikai tad, ja uz šo izmeklējumu ir ārsta nosūtījums.
Ginekoloģiskā ultrasonogrāfija Rīgas 1. slimnīcā
Ginekoloģiskā USG ir diagnostiska metode, kura ar ultraskaņas viļņu palīdzību vizualizē un izvērtē sievietes mazā iegurņa orgānus.
Tā ir neinvazīva izmeklēšanas metode ar apmierinošu drošības līmeni. Izmeklējumu veic sertificēts ārsts ginekologs, dzemdību speciālists. Medicīnisko tehnoloģiju USG pielieto ārstniecības iestādes telpās (speciālista kabinetā), kas ir aprīkotas atbilstoši normatīvo aktu prasībām.
Vēdera dobuma ultrasonogrāfija Rīgas 1. slimnīcā
Vēdera dobuma ultraskaņas izmeklējums (USG) ir diagnostikas procedūra, kurā izmanto ultraskaņas viļņus, lai iegūtu attēlus no cilvēka vēdera dobuma iekšējiem orgāniem.
Šī neinvazīvā metode sniedz detalizētu informāciju par orgānu struktūru, lielumu un funkcionālo stāvokli, palīdzot identificēt iespējamus patoloģiskus procesus vai slimības.
Pirms vēdera dobuma USG izmeklējuma ir nepieciešama sagatavošanās:
- 2 dienas pirms procedūras jāatturas no svaigu dārzeņu, augļu, augļu sulu lietošanas uzturā;
- uz izmeklējumu jāierodas tukšā dūšā (ja procedūra notiek pēc plkst. 15.00, no rīta var paēst vieglas brokastis);
- ūdeni, tēju var dzert bez ierobežojumiem;
- var lietot visus nozīmētos medikamentus;
- ja jāveic ultrasonogrāfija urīnceļiem, urīnpūslim, prostatai – uz izmeklējumu jānāk ar pilnu urīnpūsli,
- vēlams, lai pēdējā urinācija ir apmēram trīs stundas pirms izmeklējuma.
Izmanto iespēju veikt ultrasonogrāfijas izmeklējumu modernā vidē – uzticies Rīgas 1. slimnīcai!