Ko dara proktologs?
Proktologs jeb kolorektālais ķirurģs specializējas resnās zarnas, taisnās zarnas un starpenes slimību diagnostikā un ārstēšanā. Viņa uzdevums ir palīdzēt pacientiem izprast un risināt veselības problēmas gan ar konservatīvām, gan ķirurģiskām metodēm.
Kādus pakalpojumus piedāvā Rīgas 1.slimnīcas proktologs?
Funkcionālā zarnu trakta traucējumu ārstēšana, ja ir aizcietējumi vai zarnu satura nesaturēšana.
Funkcionālā starpenes traucējumu ārstēšana, ja ir grūtības atbrīvoties no zarnu satura.
Anorektālā manometrija, kuras laikā veic anālā spiediena un kanāla garuma novērtējumu miera stāvoklī, simulētas izvadīšanas vai klepus refleksa laikā, kā arī nosaka jutību un tilpumu.
Biofeedback terapija, kuras laikā pacienti var iemācīties apzināti kontrolēt iegurņa pamatnes muskuļu darbību. Procedūra var palīdzēt urīna un fēču nesaturēšanas, aizcietējumu, seksuālās disfunkcijas, iekšējo organu noslīdējuma, hroniska iegurņa sāpju sindroma gadījumos, kā arī pēc operācijām un dzemdībām.
Resnās zarnas un starpenes saslimšanu ārstēšana, ja ir sāpes, nieze, asiņošana un diskomforta sajūta taisnajā zarnā.
Slimību un iekaisumu ārstēšana, piemēram, hemoroidālās slimības, anālā kanāla plīsums, iekaisums un fistulas.
Kad vērsties pie proktologa?
Nereti proktologa apmeklējums var raisīt satraukumu, tomēr nav iemesla kaunēties. Mūsu augsti kvalificētie speciālisti ar īpašu rūpību iedziļināsies jūsu problēmā, lai palīdzētu uzlabot veselības stāvokli. Savlaicīga proktologa vizīte var ievērojami atvieglot ārstēšanas procesu, tāpēc negaidiet, līdz rodas problēmas saasinājums – pierakstieties pie proktologa laicīgi.
Noteikti apmeklējiet proktologu, ja novērojat šādus simptomus:
- asiņošana no taisnās zarnas, sāpes un diskomforts tualetes apmeklējuma laikā,
- parādījušies veidojumi anālajā apvidū,
- fēču nesaturēšana, hroniski aizcietējumi un citas vēdera izejas problēmas,
- dedzināšana, durošas sāpes, grūtības sēdēt un diskomforts anālās atveres apvidū.
Atgādinām, ka pie ārsta jādodas nekavējoties, ja papildus šiem simptomiem ir pastāvīgs nogurums vai svara zudums.
Proktologs ārstē divos veidos – ar konservatīvo terapiju un ķirurģiju
Profesionāls proktologs vispirms ieteiks pacientam izmēģināt konservatīvo terapiju. Tā sevī ietver šķiedrvielām bagātu diētu, daudz šķidruma un fiziskas aktivitātes. Veselīga dzīvesveida uzsākšana var uzlabot zarnu veselību, tai skaitā – fēču masas konsistenci.
Vai zinājāt, ka fizioloģiski uz katru cilvēka svara kilogramu ir nepieciešami 35 mililitri ūdens? Pietiekama šķidruma uzņemšana var palīdzēt zarnām veidot normālas konsistences fēču masu.
Ārkārtīgi nozīmīga proktoloģiskas konservatīvās ārstēšanas sadaļa ir arī fizioterapija. Dažādas procedūras un vingrojumi var uzlabot iegurņa pamatnes muskuļu darbību un veicināt normālu zarnu funkciju. Rīgas 1.slimnīcas Rehabilitācijas klīnikas piedāvājumu varat apskatīt šeit.
Ja konservatīvā terapija nesniedz vēlamo rezultātu, var būt nepieciešama ķirurģiska ārstēšana. Proktologs izvērtēs katru pacienta individuālo situāciju un sniegs vispiemērotākos padomus un ārstēšanas plānu.
Kā sagatavoties proktoskopijai? Noskaidrojiet šeit!
Obstruktīvās defekācijas sindroms (ODS)
Obstruktīvās defekācijas sindroms (ODS) ir stāvoklis, kurā pacientam ir grūtības iztukšot zarnas vai pastāvīgi ir problēmas ar normālu izkārnījumu izdalīšanos. ODS ir plaši izplatīts un var ietekmēt cilvēkus visās vecuma grupās. Sindroms ir bieži sastopams sievietēm, jo var būt saistīts ar grūtniecību un dzemdībām.
Visbiežāk sastopamie ODS simptomi ir sāpes vēderā, vēdera uzpūšanās, sāpes un spiešanās zarnu iztukšošanas laikā, pārāk reta vai bieža iešana uz tualeti ar nepilnīgu iztukošanās sajūtu un bloķēta izejas sajūta anālajā rajonā.
Defekācijas traucējumu cēlonis var būt funkcionālas un anatomiskas iegurņa diafragmas problēmas. Funkcionālu traucējumu gadījumā terapijas pamatā proktologs veic konservatīvu ārstēšanu, savukārt anatomisku izmaiņu gadījumā – ķirurģisku ārstēšanu. Starp citu, tikai 20% pacientu konservatīva terapija nesniedz vēlamos rezultātus, pēc kā ir nepieciešama ķirurģiska ārstēšana.
Sieviešu veselība un dzemdības
Sieviešu dzemdības ir dabiskas, tomēr dažkārt tas ir traumējošs process, kura laikā var traumēt starpeni. Ja viss notiek harmoniski, tad starpenes audi, kas ir ļoti elastīgi, iestiepjas, un bērniņš tiek ārā, neradot liekas traumas. Tomēr bieži vien sievietes nespēj pietiekami atslābināties, tāpēc starpenes muskulatūra savelkas, un rodas bojājumi.
Pēc Pasaules Veselības organizācijas OASIS vadlīnijām, sonoskopiju būtu jāveic uzreiz pēc dzemdībām, bet Latvijā šāda prakse nav izplatīta, tāpēc, ja sievietei pēc dzemdībām ir neparastas sajūtas vai bažas par starpenes veselību, noteikti jāpiesakās uz starpenes ultrasonogrāfiju. Ja ir plīsumi, tie jānovērš uzreiz pēc grūtniecības. Ja tas netiks darīts, tad vēlāk bojājumi būs lielāki, attiecīgi – simptomi daudz smagāki.
Svarīgi ir atzīmēt, ka nepamanīti jeb nediagnosticēti plīsumi anālās atveres slēdzējmuskulī var izraisīt problēmas vēlāk dzīves gaitā, jo īpaši menopauzes laikā, kad sievietes ķermenī samazinās estrogēnu daudzums. Šie hormoni palīdz uzturēt muskuļu šķiedru daudzumu un spēku. Kad estrogēni samazinās, var parādīties gāzu un fēču nesaturēšana un aizcietējumi.
Aizcietējumi un urīna nesaturēšana bieži vien iet roku rokā, un to iemesli var būt urīnpūšļa noslīdējums, taisnās zarnas sieniņu iespiešanās makstī vai dzemdes noslīdējums. Šīs veselības problēmas parasti tiek ārstētas pie ginekologa.