Riska faktoru apzināšanās un savlaicīga novēršana ir vienīgais veids kā saglabāt iespējami labu veselību un dzīvot ilgāk. Sirds un asinsvadu slimībām ir vairāki riska faktori, kurus kontrolējot var samazināt šo slimību attīstību. Cukura diabēts ir viens no biežākajiem mirstības cēloņiem pacientiem ar sirds un asinsvadu slimībām, un diemžēl 50% cilvēku, kuriem ir diabēts, par to nezina. Šī slimība nereti attīstās nemanāmi un ilgstoši bez acīmredzamiem simptomiem, tādējādi vēl vairāk palielinot veselības apdraudējumu. Lai samazinātu šos riskus un laikus uzsāktu slimības profilaksi vai ārstēšanu,
Šī vienkāršā, bet būtiskā pārbaude var palīdzēt savlaicīgi atklāt riska faktorus un, ja nepieciešams, veikt dzīvesveida izmaiņas un lietot atbilstošas zāles gadījumos, kad glikozes līmeni neizdodas samazināt līdz vēlamajiem rādītājiem tikai ar veselīga dzīvesveida palīdzību.
Vērts zināt to, ka neveicot profilaktiskos pasākumus, cilvēkiem ar cukura diabētu ir aptuveni 6 līdz 8 reizes lielāks sirds mazspējas attīstības risks nekā vidēji populācijā. Sievietēm diabēts biežāk nekā vīriešiem veicina saslimšanu ar koronāro sirds slimību. Ilgstoši neārstēts otrā tipa cukura diabēts var veicināt arī redzes problēmas, neiroloģiskas saslimšanas, nieru mazspēju.
Iespējamība saslimt ar 2. tipa cukura diabētu palielinās cilvēkiem pēc 45 gadiem, ja ar šo slimību slimojis kāds pirmās pakāpes radinieks. Lai gan 2. tipa cukura diabēta attīstībā liela nozīme ir iedzimtībai, ar šo slimību biežāk slimo cilvēki ar mazkustīgu dzīvesveidu, paaugstinātu ķermeņa svaru, paaugstinātu asinsspiedienu un holesterīna līmeni asinīs, kā arī smēķētāji. Diabēta komplikācijas būtiski pasliktina vispārējo veselības stāvokli, rada pieaugošu darba spēju zudumu un ievērojami ietekmē dzīves kvalitāti.
Aicinām izmantot iespēju bez maksas pārbaudīt cukura līmeni asinīs un rūpēties par savu veselību!
Par cukura diabētu
Cukura diabēts ir hroniska vielmaiņas slimība, kam raksturīgs paaugstināts glikozes līmenis asinīs un ar to saistītie veselības traucējumi. Ir divas cukura diabēta klīniskās formas.
Pirmā tipa cukura diabēta gadījumā ir raksturīgs absolūts insulīna trūkums organismā, kad aizkuņģa dziedzeris insulīnu neražo. Ar šo slimību biežāk saslimst bērnībā vai pusaudža gados, lai gan var saslimt arī vēlāk.
Savukārt otrā tipa cukura diabētamir raksturīga insulīna rezistence (nejūtīgums) un insulīna veidošanās traucējumi aizkuņģa dziedzerī, kā rezultātā asinīs palielinās cukura līmenis. Šis ir biežāk sastopamais cukura diabēta veids (90 – 95% gadījumu). Otrā tipa cukura diabēta attīstībā liela nozīme ir iedzimtībai, tomēr šī slimība biežāk attīstās cilvēkiem ar mazkustīgu dzīvesveidu, paaugstinātu ķermeņa svaru, paaugstinātu asinsspiedienu un holesterīna līmeni asinīs un smēķētājiem.
Minēto riska faktoru un paaugstināta cukura līmeņa asinīs kombinācija veicina aterosklerozes un koronārās sirds slimības attīstību, kas savukārt var izraisīt miokarda infarktu vai pat pēkšņu nāvi.
Lielākā daļa cukura diabēta riska faktoru ir ietekmējami! Pašlaik cukura diabētu nevar izārstēt, bet to var labi ārstēt un normalizēt cukura daudzumu asinīs, izvairoties no diabēta sarežģījumiem, bet vienlaikus saglabājot lielisku pašsajūtu un labu dzīves kvalitāti.